بایگانی نوشته‌ها


قالب بندی ستون و نکات کلیدی آن

قالب بندی ستون و نکات کلیدی آن

در قالب بندی ستون ها نصب قالب ها در موقعيت مسطحاتی خود است كه قبل از نصب قالب ابتدا ريسمان كشی كرده و بتن پاشنه يا رامكا به ارتفاع 10سانتيمتر ريخته می شود كه قالب به آن می چسبد .مساله مهم ديگر در قالب بندی ستون ها شاقول كردن قالب چه قبل از بتن ريزی و چه بعد از آن است، كه به كمك يك چوب به طول مشخص و يك ريسمان و وزنه يا آجر در انتهاي آن انجام مي گيرد كه بايد فاصله ريسمان از قالب همواره ثابت بماند.

علامت های موجود در پلان( جهت نقشه، کد ارتفاعی، داکت، کمد دیواری…)

علامت های موجود در پلان( جهت نقشه، کد ارتفاعی، داکت، کمد دیواری…)

ضرورت آشنایی با پلان معماری ساختمان قدم اول جهت آشنایی با نقشه خوانی ساختمان یادگیری علایم اولیه موجود در پلان می باشد. یادگیری این علایم بسیار ساده و بدون نیاز به دانش مهندسی می باشد. یادگیری این علایم ساده قدم اولیه و مهم  در تسلط به نقشه خوانی ساختمان وطراحی پلان معماری می باشد. در نوشته زیر به ساده ترین و صریح ترین شکل ممکن این علایم را به اختصار  معرفی کردیم. جدای از معماران، نقشه کش ها، هر فردی و یا افرادی که به نوعی با صنعت ساخت و ساز در ارتباط هستند لازم و ضروری است که با این نماد ها و علایم به طور نسبی جهت درک و فهم پلان به صورت مقدماتی و نه تخصصی آشنایی داشته باشند.

تعريف و مفهوم سطح اشغال و تراكم

تعريف و مفهوم سطح اشغال و تراكم

سطح اشغال مساحت ساخته شده بنا در زمین و یا سطحی از قطعه زمین که به وسیله ساختمان اشغال شده  باشد و غالبا سطح اشغال از مساحت زمین كم تر است.عبارتست از نسبت مساحت سطح مجاز احداث بنا به مساحت قطعه زمین که میزان آن با توجه به کاربری زمین مورد نظر متفاوت می باشد.

آموزش نقشه‌خوانی و ضرورت آن برای مهندسین ناظر، طراح و مجری

آموزش نقشه‌خوانی و ضرورت آن برای مهندسین ناظر، طراح و مجری

سوالی كه برای بسياری از مهندسين طراح مطرح است اين است كه ما موقع اجرا در محل حضور نداريم و نمي دانيم كه مالك و مجري به چه صورت طرح را اجرا می كند(آيا در حين كار مي بايست بازديدي داشته باشيم؟) ؟طراح هاي چهارگانه چه طور مطمئن شوند كه مالك نقشه هاي يكسان را ثبت نموده و نقشه ها در سيكل تغييرات آيا باهم مطابقت دارند ؟نحوه جوابگويي به مالك براي مشكلات بعدي پس از صدور پروانه و مسئوليت ها به چه نحوي است ؟پاسخ آن به صورت زير است تا كمي از بار حقوقي و مسوليتي سنگين طراحان كاسته شود؟

تعریف و ضوابط پاسیو و حیاط خلوت

تعریف و ضوابط پاسیو و حیاط خلوت

حیاط‌ خلوت به فضاهای ‌غیرمسقف ‌یا با سقف ‌شفاف‌ ‌بیرون ‌ساختمان و پاسیو به همین فضا در داخل ساختمان که برای نورگیری و تهویه مورد استفاده قرار می گیرند ، گفته می شود .
مطابق آیین نامه تفكیك آپارتمان ، پاسیو جزو زیر بنا  ولی حیاط خلوت جزو زیربنا محاسبه نمی شود.

تعریف نعل درگاه و نکات مربوط به آن

تعریف نعل درگاه و نکات مربوط به آن

تعریف نعل درگاهبه تیر یک پارچه‌­ای از جنس بتن، آهن، چوب یا آجر که در بالای درگاه نصب یا ساخته می‌­شود «نعل درگاه» می­‌گویند.نعل درگاه وزن بارهای وارده را تحمل کرده و به ستون ها یا دیوارها منتقل می کند. سطحی از دیار یا ستون که دو سر نعل درگاه روی آن قرار می گیرد تکیه گاه نام دارد.نعل درگاه‌هایی که معمولاً‌ تزئین می‌شوند فرسب نامیده می‌شوند.

گروه مهندسین بام شیب
گروه ما تمام سعی خود را خواهد کرد تا بتوانیم بروزترین و مهم ترین نکات به معماری و سازه را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم
اطلاعات بیش‌تر
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...